kursy

DLA „STARSZYCH” NURKÓW

1.Początek – czyli mój pierwszy oddech pod wodą: Program Discover Diving – Odkryj Nurkowanie jest przeznaczony dla wszystkich tych, których ciekawość Nieznanego skłania do podejmowania nowych wyzwań w swoim życiu, ale gdzieś tam z tyłu głowy odzywa się głosik, ze może to nie dla mnie.

Czytaj dalej …

2. Pierwszy krok na nurkowej drodze – czyli Kurs Open Water Scuba Diver SDI: jest to podstawowy kurs nurkowy, od którego tak naprawdę wszystko się zaczyna. To właśnie na nim nauczysz się podstawowych umiejętności praktycznych i poznasz zagadnienia teoretyczne, pozwalające lepiej i pełniej zrozumieć zajęcia praktyczne w wodzie. Będzie Ci to niezbędne do późniejszego samodzielnego nurkowania z partnerem, w typowych warunkach, a także pozwoli na udział w kolejnym stopniu podnoszącym Twoje nurkowe umiejętności – AOWD – Advanced Adventure Diver lub Advanced Diver Development Program.

Czytaj dalej …

3. O krok głębiej – czyli nurkowanie zaawansowane – Advanced Adventure Diver: to program, który umożliwi Ci wykonywanie bardziej ambitniejszych nurkowań niż dotychczas, odkrywania tego co kryje się głębiej, odkrywania własnych obszarów zainteresowań nurkowych, a także rozwijania umiejętności zdobytych wcześniej na kursie podstawowym Open Water Scuba Diver, a przy tym robienia tego w bezpieczny, komfortowy sposób.

Czytaj dalej …

4. Jeszcze głębiej – czyli nurkowanie zaawansowane – Advanced Diver Development Program: jak to ktoś kiedyś powiedział „nurkowanie to jedyna dziedzina, w której osiągnięcie dna jest sukcesem”. Coś w tym niewątpliwie jest 😉 W tym przypadku chodzi o magiczny pułap 40 m, czyli maksymalnej głębokości na jaką mogą nurkować nurkowie rekreacyjni, jeśli oczywiście podczas kursu wybiorą specjalizację Deep Diver. Jak więc widzisz to program, który umożliwi Ci wykonywanie zdecydowanie bardziej ambitniejszych nurkowań niż dotychczas, odkrywania tego co kryje się jeszcze głębiej, odkrywania własnych obszarów zainteresowań nurkowych, a także rozwijania umiejętności zdobytych wcześniej na kursie podstawowym Open Water Scuba Diver lub na kursie AOWD – Advanced Adventure Diver, a przy tym robienia tego w bezpieczny i komfortowy sposób.

Czytaj dalej …

5. Bezpieczeństwo przede wszystkim – czyli kurs nurka ratownika – Rescue Diver: Przestrzegając zasad bezpiecznego  nurkowania zdecydowanie zwiększamy prawdopodobieństwo udanego zwiedzania podwodnego świata za każdym razem wejścia do wody. Czasem jednak zdarzają się sytuacje losowe, nie do przewidzenia wcześniej i dlatego warto wtedy mieć wybór – panika (a wiemy jak się panika kończy) albo spokojne, planowe wprowadzenie w życie procedur awaryjnych. Wyobraź sobie, że jesteś właśnie na wakacjach nad jeziorem. Piękna, słoneczna pogoda, doskonałe warunki do tego abyś wraz ze swoim partnurem wykonali zaplanowanie nurkowanie. Już cieszycie się na tę okoliczność i wprost nie możecie doczekać chwili, gdy zostawicie gwar rozmów plażowych i zanurzycie w błękitna ciszę wody. Jeszcze chwilę dyskutujecie i powtarzacie szczegóły planu, sprawdzacie sprzęt. Pod wodą jest pięknie – po raz kolejny utwierdzacie się w tym przekonaniu. Jest 15 minuta nurkowania, nagle Twój partnur traci przytomność. I co teraz?

Czytaj dalej …

6. Pierwsze kroki na ścieżce zawodowej – czyli pierwszy stopień zawodowy – Divemaster: Lubisz pracę z ludźmi? Masz dar do wynajdywania różnych ciekawych zakamarów wydawałoby się dobrze znanego akwenu? Potrafisz ….. Lubisz nowe wyzwania? Jesteś odpowiedzialny? A może nudzi Cię Twoja dotychczasowa praca i pragniesz odmiany? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na większość z tych pytań, być może właśnie nadszedł czas na podjęcie decyzji, że to, co dotąd było jedynie twoją pasją, będzie czymś więcej – nowym/dodatkowym zawodem 🙂

Czytaj dalej …

7. Gdy miałeś przerwę w nurkowaniu – czyli odnowienie kursu – Inactive Diver Program: „Nigdy! – powiesz – Nie ma takiej możliwości, abym przerwał coś tak wspaniałego i ekscytującego jak nurkowanie!” My też wiemy, że to dobrowolnie nie jest możliwe 😉 Czasem jednak życie przewiduje dla nas różne scenariusze – czasem krótszej, czasem dłuższej przerwy. Potem zaczynają pojawiać się pewne obawy pt. „Czy teraz dam samodzielnie radę?”, „Jak to szło? Hmm…”, „I co teraz?…”

Czytaj dalej …

 

WYBRANE SPECJALIZACJE NURKOWE:

Jest możliwość odbycia kursów specjalizacyjnych w naszych polskich zbiornikach – np. na Zakrzówku. Nie widzimy także przeszkód, aby taki kurs przeprowadzić w całości za granicą, w jakimś pięknym i malowniczym zakątku naszego globu wybranym przez Ciebie. To mogą być na przykład błękitne wody Morza Czerwonego z przepiękną rafą koralową i cudownie kolorowymi rybkami (Dahab czy Marsa Alam). To może być bardziej surowe wybrzeże Chorwacji (np. na wyspie Murter, w uroczej i cichej miejscowości rybackiej Jezera). Może to być także Irlandia (np. wybrzeże niedaleko Dublina) czy kamieniołomy w Niemczech (np. Sparmann, Prelle).

1.Przekrocz swoje dotychczasowe granice, czyli specjalizacja Deep Diver (nurkowanie głębokie): w miarę jak zaczynasz coraz więcej nurkować, zaczynasz coraz lepiej poznawać sprzęt, mieć coraz większe zaufanie do swoich umiejętności, nadejdzie w pewnym momencie taka chwila, że zaczniesz coraz silniej zastanawiać się „co też ciekawego kryje ta głębia pode mną?”. Nic w tym dziwnego, bo głębia wiele ciekawych rzeczy kryje (np. wraki, piękne formacje skalne, muszle po krabach). Nie wierz nam jednak na słowo, Ty to sam sprawdź.

Czytaj dalej …

2. Mogę dłużej, czyli specjalizacja Dry Suit Diver (suchy skafander): to specjalizacja dostarczająca Ci kompleksowej wiedzy na temat prawidłowego użycia, konserwacji i podstawowych napraw suchego skafandra. Zapewne masz już za sobą doświadczenia nurkowania w naszych polskich wodach albo być może gdzieś za granicą w chłodniejszych wodach. Przypominasz sobie to nieprzyjemne uczucie zimna i jedyną zapewne wtedy myśl „Ja chcę już wyjść, nie czuję już rąk, to nie jest przyjemne!! Nigdy więcej!!”. Z drugiej strony jakaś niewidzialna siła pcha Cię do tej wody z powrotem, ale ubrać się znowu w tę mokrą piankę?…za nic na świecie! Doskonale Cię rozumiemy. Też na początku nurkowaliśmy w piankach i też uważamy, że przebieranie się w mokre, zwłaszcza gdy na dworze jest wietrznie i pogodna nie rozpieszcza, nie należy do przyjemnych. I dlatego z myślą o komforcie, skupieniu się na podziwianiu atrakcji podwodnego świata, a nie na szczękaniu zębami,  ale też mając na uwadze bezpieczeństwo nurkowania, proponujemy Ci nurkowanie w suchym skafandrze.

Czytaj dalej …

3. Kiedy powietrze już nie wystarcza -TDI EANx Diver, czyli nurkowanie na nitroxie: Zaczynasz nurkować, zaczyna sprawiać Ci to coraz większą przyjemność, coraz sprawniej obsługujesz swój sprzęt, coraz więcej też czasu spędzasz pod wodą, jedno nurkowanie, drugie i…wszystko byłoby dobrze, ale to zmęczenie. Niby wszystko czynisz zgodnie ze sztuką, coraz łatwiej przychodzi Ci utrzymywanie trymu i pływalności, niby …No właśnie, ale… Albo inna sytuacja – jesteś już zaawansowanym nurkiem i chcesz czegoś więcej, limity nurkowań rekreacyjnych zaczynają Ci nie wystarczać, stąd coraz częściej myślisz o możliwościach jakie dają nurkowania techniczne. Albo jeszcze inna… Sytuacji można by mnożyć,  natomiast wszystkie one sprowadzają się do stwierdzenia – powietrze to za mało. A więc co dalej? Dalej zaczyna się początek przygody z nurkowaniem na wzbogaconych mieszankach tlenowych.

Czytaj dalej …

4. Zabawy z wyobraźnią, czyli specjalizacja Night/Limited Visibility Diver (nurkowanie nocne/w ograniczonej widoczności): pytając się nurków o nurkowania, które szczególnie zapadły im w pamięć, wielokrotnie słyszałam – nurkowanie nocne. Dlaczego? Powodów było wiele, ale najczęściej powtarzało się stwierdzenie, że takie nurkowanie rozwija wyobraźnię. Akwen znany lepiej niż własna kieszeń, nocą potrafi zaskoczyć choćby bogactwem życia, które nie zawsze chce się nam ukazać za dnia albo wręcz wychodzi tylko po zmroku. Poza tym, z racji zjawiska stopniowego zanikania barw pod wodą, dopiero odpowiednie oświetlenie głębin zaskakuje nas intensywnością doznań wzrokowych – fosforyzujący plankton, czerwień gorgonii, błękit pstrokatych rybek, ostra biel muszli, czy tez przenikliwa zieleń traw podwodnych. Olbrzymia paleta cudownych barw, których nie powstydziłby się nawet najlepszy malarz, gra półcieni na granicy widzialności i zarysy kształtów różnych stworzeń wodnych odkrywających przed nami swe tajemne pochodzenie dopiero, gdy wpłyną w krąg światła. Zatem wcale nie dziwi nas fakt, że nurkowanie nocą jest jedną z bardziej ulubionych form nurkowania.

Czytaj dalej …

5. Jestem tam gdzie chcę, czyli specjalizacja Advanced Buoyancy Control (doskonała pływalność): wyobraź sobie albo przypomnij z własnych doświadczeń nurkowych sytuację, kiedy jesteś oko w oko z przepiękną skrzydlicą albo wspaniałym szczupakiem, kiedy obserwujesz dzikie harce przepływających tuż obok delfinów, gę wpadających do wody promieni słonecznych. I już właśnie szykujesz się do zrobienia zdjęcia swojego życia, już łapiesz perspektywę, ostrość, odpowiedni kąt, usiłujesz zastygnąć w bezruchu, gdy wszystko nagle zaczyna rozsypywać się jak domek z kart, zaczyna uciekać. Ręka drży, niesforny sprzęt przegina Cię na boki, suchy skafander także postanowił sprzysiąc się przeciwko Tobie, w głowie pojawia się przerażająca myśl „o nie, taka okazja może się szybko nie powtórzyć”. A teraz wyobraź sobie inna sytuację – kiedy z łatwością udaje Ci się zawisnąć dokładnie w najlepszym miejscu do zrobienia fotki i dokładnie na tyle długo, aby uchwycić ten piękny moment i mieć potem cudowną pamiątkę z wyjazdu, której wszyscy znajomi będą Ci zazdrościć. Prawda, że lepiej?

Czytaj dalej …

6. Trafiam bezbłędnie do założonego celu ,czyli specjalizacja Underwater Navigation Diver (nawigacja podwodna): pamiętasz to irytujące w głowie pytanie „i co teraz?”, kiedy z kimś umówiłeś się w całkiem nowym miejscu, sprawdziłeś w domu mapę, czas potrzebny na przebycie drogi, wybrałeś sposób dotarcia na to miejsce, wyruszyłeś z domu po czym się zgubiłeś? Nam także to się nie raz przytrafiło. Z pomocą zwykle w takiej sytuacji przychodził samochodowy gps albo informacje uzyskane od przechodniów. Super, ale jak to przełożyć na sytuację pod wodą? To zupełnie inny świat. Tam ani nie zapytamy o drogę, ani typowy gps nie zadziała, a i mijana przed chwilą ryba zwykle wtedy postanawia nas ignorować 😉 Może i tak, ale wtedy z pomocą przyjdą Ci inne umiejętności, które przećwiczysz praktycznie na kursie – obserwacji oraz prawidłowego odczytywania znaków naturalnych i korzystanie z kompasu.

Czytaj dalej …

7. Umiem pomóc, czyli SDI/TDI specjalizacja CPROX1st AED Administrator (resuscytacja krążeniowo – oddechowa, pierwsza pomoc, pierwsza pomoc tlenowa i obsługa Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora) – wyobraź sobie taka sytuację – jest piękny, słoneczny poranek, wybierasz się właśnie na urlop. Na drodze nawet nie ma jeszcze aż tak dużego ruchu jak się obawiałeś, tak więc można jechać bez przeszkód zachowując odpowiednią odległość od samochodu przed Tobą. Nagle w lusterku zauważasz za sobą auto, które zaczyna się dziwnie zachowywać. W rezultacie zjeżdża na przeciwny pas ruchu, odbija się od barierki i uderza w barierkę po Twojej stronie jezdni. Zatrzymujesz się na awaryjnych, biegniesz do rozbitego auta. Także inni kierowcy się zatrzymują. Nie wygląda to dobre. Rozbite auto ma zmiażdżony cały przód i prawy bok. W środku z głową na kierownicy siedzi młody chłopak. Co teraz? – myślisz gorączkowo – Czy mogę mu jakoś pomóc? Oczywiście to jedna z wielu sytuacji z życia codziennego, gdy możemy mieć do czynienia z osobami poszkodowanymi. To równie dobrze mógł być wypadek w domu wśród najbliższych, na ulicy, w pracy. Pytania jednak pozostaną te same – Czy mogę i czy umiem jemu/jej jakoś pomóc? Czy nie zaszkodzę? Mamy nadzieję, że nigdy Cię to nie spotka, ale gdyby – warto być przygotowanym. Być może od tego będzie zależeć czyjeś życie.

Czytaj dalej …

WARSZTATY TEMATYCZNE:

Poruszane na nich zagadnienia mogą dotyczyć różnorakiej tematyki – np. trym, pływalność, style pływania, praca w zespole, komunikacja, radzenie sobie ze stresem, umiejętność przewodzenia grupie, inne.

Przeznaczone są dla wszystkich tych, którzy chcą przećwiczyć pewne, wybrane umiejętności w trybie indywidualnym, bez czekania na termin kursu/szkolenia.

 

DLA „MŁODSZYCH” NURKÓW

1. Początek – czyli mój pierwszy oddech pod wodą: Program Discover Scuba Diving – Odkryj Nurkowanie jest przeznaczony dla wszystkich tych dzieci, które są ciekawe Nieznanego, pragną doświadczyć Wielkiej Przygody i poczuć dreszczyk emocji z tym związany, natomiast jeszcze nie wiedzą czy spodoba im się to na tyle, by uczestniczyć w pełnym kursie Junior Open Water Scuba Diver. Choć wierzymy, że tak właśnie będzie 🙂

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien czy to jest właśnie TO, być może pojawiła Ci się w głowie myśl „może to nie dla mnie? Może bardziej będę lubił rower.”, ale mimo to chęć przeżycia przygody jest silniejsza – zapraszamy Cię na INTRO NURKOWE, czyli taki pierwszy nurkowy krok w pełnym sprzęcie jak prawdziwy nurek.

Czytaj dalej …

2.Zaczynamy – czyli pierwsze obserwacje tego co pod wodą: Kurs Skin Diver (nurkowanie w ABC – płetwy, maska, fajka) jest kierowany przede wszystkim do dzieci. Jeśli uwielbiasz bawić się w wodzie, jeśli jesteś ciekawy jak to jest móc długo przyglądać się podwodnemu światu bez konieczności co chwilę wynurzania głowy ponad powierzchnię i jeśli chciałbyś od razu umieć powiedzieć o swoich podwodnych odkryciach swojemu partnerowi nie używając słów, to ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

Czytaj dalej …

3. Pierwsze zabawy w pełnym sprzęcie, czyli Future Buddies Program: to program dla dzieci w wieku 8 – 9 lat, wprowadzający je w magiczny podwodny świat. Jeśli uwielbiasz bawić się w wodzie, jeśli jesteś ciekawy jak to jest móc długo przyglądać się podwodnemu światu bez konieczności co chwilę wynurzania głowy ponad powierzchnię i jeśli chciałbyś od razu umieć powiedzieć o swoich podwodnych odkryciach swojemu partnerowi nie używając słów, to ten kurs jest właśnie dla Ciebie.

Czytaj dalej …

4. Pierwszy krok na nurkowej drodze – czyli Kurs Junior Open Water Scuba Diver SDI: jest to podstawowy kurs nurkowy, od którego tak naprawdę wszystko się zaczyna. To właśnie na nim w formie zabawy nauczysz się podstawowych umiejętności praktycznych i zdobędziesz wiedzę, pozwalającą lepiej i pełniej zrozumieć zajęcia praktyczne w wodzie. Będzie Ci to niezbędne do późniejszego nurkowania z rodzicem/opiekunem lub z przewodnikiem nurkowym, w typowych warunkach, a także pozwoli na udział w kolejnym stopniu podnoszącym Twoje nurkowe umiejętności – Junior Advanced Diver.

Czytaj dalej …

5. O krok głębiej – czyli nurkowanie bardzo zaawansowane – Junior Advanced Diver:  już zdobyłeś swoje pierwsze uprawnienia nurkowe na kursie Junior Open Water Scuba Diver. Co tu ukrywać – pod wodą czujesz się coraz lepiej i lepiej, a w zasadzie niemal tak dobrze, jak jego rdzenni mieszkańcy np. ryby. Już wiesz, że nurkowanie jest sportem, który wciągnął Cię bez reszty 🙂 Chciałbyś się rozwijać dalej i nurkować głębiej, bo tam też jest wiele ciekawych rzeczy do obejrzenia, a przy tym robienia tego w bezpieczny, komfortowy sposób.

Czytaj dalej …