Organizacja

Od skromnych początków w latach 90-tych do dzisiaj, grupa organizacji szkoleniowych znana jako Scuba Diving International (SDI), Technical Diving International (TDI) i Emergency Response Diving International (ERDI) tworzy jedną z największych organizacji szkoleniowych na świecie. Z biurami regionalnymi w ponad 100 krajach, w tym w Polsce.

Był rok 1994. Dostrzeżona przez pioniera nurkowania technicznego Amerykanina Breta Gilliama w przemyśle nurkowym nisza rynkowa dotycząca specjalistycznego szkolenia, zwanego technicznym, zaowocowała pierwszą organizacją z tej grupy – TECHNICAL DIVING INTERNATIONAL (TDI).

Ta największa jak dotąd techniczna organizacja nurkowa na świecie wypracowała własny oryginalny program treningowy, który pozwala nurkować „inaczej” – tzn. dłużej i głębiej niż pozwalają na to standardy nurkowania rekreacyjnego. Program ten obejmuje szkolenia na wszystkie stopnie nurkowe i instruktorskie począwszy od nurkowań z użyciem nitroxu poprzez użycie trimixu do nurkowań na urządzeniach o obiegu zamkniętym.

Kładąc nacisk na wysoką jakość szkolenia w całej organizacji, TDI daje pewność, że Twój instruktor udokumentował swoje doświadczenie i wiedzę, zanim uzyskał uprawnienia do szkolenia Ciebie. Materiały TDI są pisane przez autorów, którzy wykonują nurkowania opisywane przez siebie. Szkolenie w TDI umożliwia nurkom zobaczenie takich wraków jak Andrea Doria, Luisitania i Prince of Wales. Nurkowie TDI dokonują eksploracji podwodnych jaskiń w Hiszpanii, Australii i Meksyku. Płetwonurkowie TDI asystowali jako nurkowie zabezpieczający, podczas bicia rekordu świata w nurkowaniu, na zatrzymanym oddechu w Morzu Czerwonym.

Ewenementem jest utworzenie oddzielnego programu szkolenia dla kandydatów na poziom Technical Divemaster, którzy po jego ukończeniu mogą asystować instruktorom podczas szkoleń oraz prowadzić samodzielnie grupy certyfikowanych nurków technicznych w ramach uprawnień jakie sami posiadają.

W związku z coraz większą popularyzacją nurkowania, a co za tym idzie – rosnącym zapotrzebowaniem rynku na szkolenia pionu rekreacyjnego, w połowie 1999 roku TDI opracowała własne standardy szkolenia w tym zakresie i uruchomiła program szkolenia pod nazwą SCUBA DIVING INTERNATIONAL (SDI). SDI już z nowo opracowanymi standardami szkoleniowymi oficjalnie rozpoczęła działalność na rynku europejskim z początkiem 2000r.

SDI odróżnia się od innych organizacji tym, że wprowadziła do szkolenia rekreacyjnego pewne sprawdzone elementy z nurkowania technicznego, jak również utworzyła jedyny w swoim rodzaju program szkolenia „SOLO DIVING” dla nurków rekreacyjnych. SDI jest też jedyną organizacją nurkową, wymagającą nauczania nurkowania z wykorzystaniem nowoczesnych komputerów nurkowych, już od początku szkolenia. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż w SDI jest tylko jeden stopień instruktorski. Po jego zdobyciu można szkolić na wszystkie stopnie płetwonurka (do asystenta instruktora włącznie), oczywiście po wykazaniu się odpowiednią praktyką.

Nurkowanie wciąż się zmienia. Jednakże kadra SDI zawsze spogląda w przód i stara się być innowacyjna w nauczaniu nurkowania. Materiały szkoleniowe są stale ulepszane. Podczas kursów duży nacisk kładzie się na praktyczne umiejętności nurkowe, nauczane na basenie i wodach otwartych.

Ponadto będąc członkiem SDI, można w sposób uproszczony „przejść” do TDI, jak również odwrotnie. Wynika to z faktu, iż praktycznie SDI i TDI jest jedną i tą samą organizacją, w której SDI odpowiada za program szkolenia rekreacyjnego a TDI technicznego.

 

W chwili obecnej SDI – TDI posiada wyszkolonych na całym świecie ponad 250 tys. płetwonurków na różnych poziomach wyszkolenia oraz ponad 10 tyś. instruktorów stając się tym samym najszybciej rozwijającą się techniczną organizacją szkoleniową na świecie.

Rok 2000 to nie tylko wejście SDI na rynek europejski. To także powstanie bardziej specjalistycznej organizacji związanej z bezpieczeństwem i ratownictwem – Emergency Response Diving International(ERDI). ERDI był i jest programem szkoleniowym popartym przez główną organizację szkoleniową wyłącznie do propagowania bezpiecznego nurkowania. W ciągu tych lat ERDI napisało programy szkoleniowe wykorzystane do szkolenia dużych zespołów nurków takich jak Straż Pożarna Chicago, dużej liczby zespołów nurkowych policji i innych organizacji federalnych. W Polsce ten człon jest mniej znany.